Music, Memory and Migration in the Post-Holocaust Jewish Experience

Visitors to this site:
hit counter

Conference programme

Final schedule

In this section:

Sunday 6 July 2014

1.00pm: welcome

Literature and Performance – 1.30–3.00pm

  • Making light of the darkness: Expressions of gallows humour and parody in the Concentration Camps
    Edward Hafer (University of Southern Missouri)
  • I. B. Singer: Between the Old and the New World
    Eva van Loenen (University of Southampton)
  • ‘Buchenwald. We are Here.’ Performance in crisis
    Laine Zisman Newman (University of Toronto)

3.00–3.30pm: coffee

Migrations and Remigrations – 3.30–4.30pm

  • The ‘Horst Wessel Lied’ as Nazi imagery and displacement in two later works by Lukas Foss
    Lars Helgert (Georgetown University)
  • On Jewish Atlantic and Black Atlantic migrations and musics: Some commonalities and disparities
    Judah Matras (Hebrew University, Jerusalem)

4.30–5.30pm: coffee

Keynote Lecture – 5.30–6.30pm

  • How to paint a people out of the picture: From the passage of the Red Sea to La Bohème
    Lydia Goehr (Columbia University)

8.00pm: Choral Concert
Laurence Sherr’s Fugitive Footsteps, Dowid Ajzensztadt’s Chad Gadya, music by Gideon Klein. Full programme tbc

 

Monday 7 July 2014

 Yiddish Music and Theatre – 9.00–10.30am

  • ‘Sag nie, du gehst den letzten Weg.’ Lin Jaldati and the revival of Yiddish music in the German Democratic Republic
    Golan Gur (University of Cambridge)
  • Sacred Content, Secular Space: Religion, Ritual, and the American Yiddish Stage
    Stefanie Halpern (Jewish Theological Seminary, New York)
  • Personal repertories of Polish and Yiddish songs from youth survivors of the Łódź Ghetto
    Joseph Toltz (Sydney Conservatorium, University of Sydney)

10.30–11.00am: coffee

Music After the Holocaust – 11.00–12.30pm

  • Schoenberg’s A Survivor from Warsaw as remembrance in post-war Norway
    Joy Calico (Vanderbilt University)
  • Performing the Nuremberg Trials: The ex-Concentration Camp orchestra in post-war Germany
    Abby Anderton (Baruch College, City University New York)
  • The Wanderer: Robert Saxton’s The Wandering Jew
    Nirmali Fenn (New York University)

12.30–1.30pm: lunch break

Performing the Archive – 1.30–3.30pm

  • Performing the Yorkshire Holocaust Survivors Friendship Association Archive
    Helen Finch (University of Leeds)
  • The Death of Orpheus: Performing the archive of Terezín
    Lisa Peschel (University of York), Andrea Moon (University of Northern Colorado)

3.30–4.00pm: coffee

Time and Memory – 4.00–5.30pm

  • Melancholy as a response to destruction and displacement in the films of Ruth Beckermann
    Katya Krylova (University of Nottingham)
  • A musical reflection of sorrow, redemption, and the universal in Nelly Sachs’ poetry: Laurence Sherr’s Holocaust memorial Flame Language
    Laurence Sherr (Kennesaw State University)
  • Supporting the weight of dignity: Aesthetics and ethics of Murry Sidlin’s The Defiant Requiem
    Karen Uslin (The Catholic University of America)

Keynote Lecture – 6.00–7.00pm

  • Transforming Exilic Time (Day by Day)
    Alan Rosen (International School for Holocaust Studies)

8.00pm: Chamber Music concert
Wanda Landowska, Polish Folksongs Suite
New compositions stimulated by archival materials, by composers at Leeds University, Leeds College of Music, Royal Northern College of Music

Tuesday 8 July 2014

Russian and Soviet Perspectives – 9.30–11.00am

  • Mission or pragmatism? Jewish identity as a ticket to the future
    Elena Dubinets (Seattle Symphony)
  • Commemorating the Past: Weinberg’s Experience as a Jewish Migrant in the USSR
    Daniel Elphick (University of Manchester) 
  • Rupturing the Soviet ballet archive: Leonid Yakobson and cultural production as resistance
    Janice Ross (Stanford University)

11.00–11.30am: coffee

Terezín and its Legacy – 11.30am–1.00pm

  • The emergence of Terezín as a site of Holocaust memory in America
    Dennis Darling (University of Texas at Austin)
  • Terezín in Summer 1944: From modernism to lyricism
    Jory Debenham (Lancaster University)
  • Brundibár’s silenced voices: the singing of rupture and continuity
    Teryl Dobbs (University of Wisconsin-Madison)

1.00–2.00pm: lunch break

Workshop – 2.00–3.30pm

  • A ‘Parable of Youthful Movement’: Exploring the nature of art in Viktor Ullmann’s Terezín setting of Rainer Maria Rilke’s Die Weise von Liebe und Tod des Cornets Christoph Rilke (1944)
    Matthias Wurz (Bangor University)

3.30–4.00pm: coffee

Workshop – 4.00–5.00pm

  • Migration of a melody
    Mike Beckerman (New York University) and Naomi Tadmor (Lancaster University)

Closing plenary discussion, next steps – 5.00–6.00pm

  • The Conference Committee and all delegates

7.00pm Evening conference dinner at Hansa’s vegatarian Indian restaurant, Leeds

© Copyright Leeds 2017